×

Warning

JFolder: :folder: Path is not a folder. Path: /home/axishisto/domains/axishistory.com/public_html/tmp
JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/axishisto/domains/axishistory.com/public_html/tmp

by Gareth Collins

Formed in September 1941 on the Greek island of Salamis in the Saronic Gulf. The Abteilung was subordinate to the Seekommandant Attika. It was dissolved in October/November 1944.

Kommandeur

Korvettenkapitän M.A. der Reserve Wilhelm Feldkamp (00 Sep 1941-00 Nov 1944)

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück (2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -