×

Warning

JFolder: :folder: Path is not a folder. Path: /home/axishisto/domains/axishistory.com/public_html/tmp
JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/axishisto/domains/axishistory.com/public_html/tmp

by Gareth Collins

Formed in September 1944 from the Stab of Seekommandant Estland as the Russian advance had forced the evacuation of Estonia and was subordinate to the Kommandierender Admiral der östliche Ostsee. The Stab moved to the Baltic Islands and commanded the islands of Moon, Dagö and Ösel. Its Staff Quarters between 30 September 1944 and 06 October 1944 were on Schloß Arensburg, then between 07 October 1944 and 19 November 1944 in Montu (and for a few days in Zevel-Leuchtturm). From 24 November 1944 it was in the Sworbes area. It was disbanded in December 1944.

Seekommandant

Kapitän zur See Walter Mulsow (00 Sep 1944-00 Dec 1944)

Stabsoffizier beim Stabe (A I)

Fregattenkapitän Hellmut Schmeling (00 Sep 1944-00 Dec 1944)

Subordinate Commands & Units

Marineeinsatzabteilung Ostland
Marineartillerieabteilung 531
Marineartillerieabteilung 532
Marineflakabteilung 239

Sources used

Research by Gareth Collins
Erich Gröner - Die Schiffe der deutschen Kriegsmarine und ihr Verbleib 1939-1945, J.F. Lehmanns Verlag, München (1976)
Hans H. Hildebrand - Die organisatorische Entwicklung der Marine nebst Stellenbesetzung 1848 bis 1945, Biblio-Verlag, Osnabrück(2000)
Hans H. Hildebrand & Ernest Henriot – Deutschlands Admirale 1849-1945, Biblio Verlag, Osnabrück (1989)
Hans H. Hildebrand, Albert Röhr & Hans-Otto Steinmetz – Die Deutschen Kriegsschiffe, Koehlers Verlagsgesellschaft mbH, Hamburg (1980)
Walter Lohmann & Hans H. Hildebrand – Die Deutsche Kriegsmarine, Verlag Hans-Henning Podzun, Bad Nauheim (1956)

Reference material on this unit

- None known at this time -